Rauataltsutajad osa 2: Alise Technic

„Rauataltsutajate” teises episoodis peavad võistlejad mõõtu võtma Pärnu inseneri- ja tootmisteenuseid pakkuvas ettevõttes Alise Technic, mis tegeleb laserlõikuse, robotkeevituse, painutamise ja kõrgeimal tasemel stantsimisega.

Seekord tuleb võistlejatel valmistada roostevabast terasest suitsuahi, mille valmistamine nõuab äärmuslikku süvenemist. Kelle närv peab paremini vastu ja kelle ahi peab paremini suitsu?

Vaata saadet järele siit: Rauataltsutajad | ETV | ERR

Saates kasutatud keevitusseadmestik: Fronius TransTig 170 koos Up/Down MultiLock põletiga ja Froniuse Champagne gaasisõelaga. Optika eest vastutab Fronius Vizor4000 Crystal 2.0 TrueColor.

TIG-keevituspõletite lai maailm

Kui guugeldada  TIG-keevituspõletit, saab peagi selgeks üks asi: valikuvõimalusi on peaaegu lõputult. Alates põleti korpustest ja kõikidest erinevat tüüpi gaasidüüsidest ja lõpetades laia valiku käepidemetega. Kuid mis on kõigi nende TIG-põletite erinevused ja mida igaüks neist teeb?

Milline põletipea mulle sobib?

Peaasi, et ulatuks – see ongi kõige tähtsam. Isegi maailma kõige mugavam ja parim TIG-põleti pole sentigi väärt, kui see ei ulatu punktini, kus kaar peaks sündima. Seetõttu on põleti korpused ja elektroodi katted erineva pikkusega, erineva põleti nurga ja isegi painduvate põleti korpustega, mida saab soovitud kujuks vormida.

Järgneb kaks äärmuslikku näidet.

 • Nurgaõmblus töölaual – tööd keevituslaual saab teha praktiliselt iga põleti korpusega.
 • Vastupidiselt aga lakke paigaldatav toru, mida tuleb seestpoolt keevitada. Torude keevitamiseks on vaja eriti kompaktset põletit – ideaalis väikest ja painduvat, lühikese kinnituskattega.

Milline gaasidüüs mulle sobib?

Taas saab põleti korpustele kinnitada laias valikus gaasidüüse. Need erinevad pikkuse, ava läbimõõdu, materjali ja montaaži tüübi poolest.

 • Pikkus: Sarnaselt põleti korpusele on vajaliku gaasidüüsi pikkuse määramisel kriitilise tähtsusega detaili kuju ja juurdepääs õmblusele. Näiteks mida väikesem on keevitatava toru läbimõõt, seda lühem peaks olema düüs.
 • Läbimõõt. Gaasidüüsi või selle ava läbimõõt määrab keevisõmbluse ümbruse kaitsegaasiga kaetava ala suuruse. Suur kaitsegaasikate on eriti oluline tundlike materjalide, näiteks titaani puhul, et kuum õmblus oleks võimalikult kaua kaitstud õhuhapniku eest ja ei tekiks oksüdeerumist ja värvimuutusi.

Spetsiaalne Champagne gaasidüüs koos sõelaga

Niinimetatud šampanjadüüsi otsiku eripäraks on selle eriti lai avaus. See tagab suure gaasikatte ala, muutes selle eriti kasulikuks reaktiivsete metallide puhul – nagu titaan või tsirkoonium. Düüs ise võib olla valmistatud keraamikast või klaasist, kusjuures klaas annab ideaalse vaate keevisvannile.

Läbi sõela suunatud gaasivool

Gaasisõel on põhimõtteliselt nagu filter segistis – see tagab sujuva, suunatud voolu ilma turbulentsita. See on eriti kasulik kõrgelt legeeritud materjalide keevitamisel. Samamoodi ka siis, kui elektrood peab pikemalt välja ulatuma või ka välitingimustes ja tuuletõmbuses keevitamisel.
Kõik TIG gaasidüüsid – suured või väikesed, pikad või lühikesed – on saadaval gaasiläätsega või ilma.

Milline käepide mulle sobib?

Erinevat tüüpi on ka põleti käepidemeid. Mõned on suured, mõned on väikesed. Enamik keevitajaid eelistab väiksemaid käepidemeid, eriti suurt täpsust vajavate tööde korral. Mõned käepidemed on nii õhukesed, et põletit saaks juhtida nagu pliiatsit – ideaalne delikaatsete detailide jaoks. Põhimõtteliselt taandub kõik sellele, milline käepide on keevitaja arvates kõige mugavam. Käepideme suurus määrab ka selle kaalu ja funktsioonide ulatuse. Väikese käepideme eeliseks on loomulikult kerge kaal. Suurtel käepidemetel on tavaliselt laiem valik funktsioone, näiteks LED-tuli, mida saab kasutada õmbluse valgustamiseks enne keevitamise algust, või võivad olla erinevad juhtelemendid. Lisaks on suuremad keevituspõletid paremad suure keevitusvõimsusega rakenduste jaoks, kuna need on vastupidavamad ja taluvad seetõttu kõrgemaid temperatuure.

Milliseid juhtelemente ma vajan TIG põleti jaoks?

Kaugjuhtimispuldiga juhitav keevituspõleti pakub kõige rohkem võimalusi. See võimaldab valida ja aktiveerida toiteallikale salvestatud töid – st vastava keevisõmbluse sektsiooni eelmääratletud parameetreid – ja kutsuda neid otse keevituspõletilt. See funktsioon on eriti kasulik siis, kui vooluallikas asub eemal, näiteks remondi- ja montaažitööde ajal.

Froniuse uue põlvkonna TIG-keevituspõleti Multilock süsteem võimaldab põletit konfigureerida vastavalt keevitusrakendusele ja keevitaja isiklikele eelistustele. Modulaarne disain pakub hulgaliselt konfiguratsioone. Rohkem infot leiab Froniuse kodulehelt.

Multilock põleti

Kui keevitusvaldkond paneb sul silmad särama, siis ära jäta võimalust kasutamata ning liitu ka meie uudiskirjaga. Nii oled alati kõige põletavamate uudistega kursis!

Fotod saatest

Fotograaf: Tanel Meos

Jaga postitust sotsiaalmeedias

Postituses mainitud tooted

Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.

  Toodete tagastusvorm

  Lisa rida

   Võta ühendust