Rauataltsutajad osa 4: Saku Metall

Neljas saade viib meid Saku Metall Allhanke Tehasesse, mis töötleb ligi 4000 tonni lehtmetalli aastas. Saku Metall on tegutsenud juba 32 aastat ja siin töötab ligi 300 inimest. Tänu kaasaegsele tehnoloogiale eksporditakse tooteid paljudesse riikidesse. Tehases toodetakse rongitööstusele konditsioneeriseadmete raame, mis lähevad lõpuks kiirrongi katusele. 

Täna tulebki osalejatel valmis keevitada selle toote vähendatud suuruses versioon, millest peab saama hoopis tööriistakast — igati praktiline asi, kuid kas ka kõigile jõukohane? Keevitusseadmetena on saates kasutusel iWave Multiprotsess vooluallikad ning ohutuse tagavad Vizor 4000 keevitusmaskid.

Keevitaja söödab kindla käega lisametalli varrast keevisvanni. Sentimeeter sentimeetri haaval. Meeter meetri haaval. Alati sama ühtlase liikumisega, luues imeliselt kauni keevisõmbluse. Räägime muidugi TIG-keevitusest, mis on kõige keerulisem keevitusprotsess, nõudes ülimat keskendumist ja osavust. Professionaalse tulemuse saavutamiseks on vaja märkimisväärseid teadmisi, aastatepikkust praktikat ja palju oskusi. Tegelikult oli neid teadmisi ja oskusi vaja ainult tänaseni, sest nüüd muutus TIG-keevitus järsku palju lihtsamaks. Loe edasi, et teada saada, miks ja kuidas.

Kvaliteetne TIG-keevitus

Kas teadsid, et TIG-keevitus on ainuke keevitusprotsess, millega on võimalik igat liiki metallidel kõrgkvaliteetseid tulemusi saavutada? Seetõttu on see toiduainetööstuses bakterikindlate alumiiniumist või roostevabast terasest anumate tootmiseks esimene valik. Lõppude lõpuks nõuavad toiduhügieeni standardid mitte ainult absoluutset puhtust, vaid ka täiuslikke keevisõmblusi. Probleem on aga selles, et kõik komponendid ei sobi automatiseeritud keevitamiseks, mis tähendab, et nii praegu kui ka tulevikus tuleb neid tooteid siiski käsitsi keevitada. Kahjuks jääb järjest vähemaks ka professionaalseid keevitajaid, kes käsitsi TIG-keevitust täiuslikult valdavad. Üldine keevitajate vähesus on tõsine probleem ja eriti keeruline on olukord TIG-keevitusega.

TIG – keerukas professionaalne oskus

Võrdluseks, MIG/MAG-keevitust on palju lihtsam õppida. Seda tüüpi keevitamisel toimib täitemetall või keevitustraat elektroodina, mis süütab kaare. Keevitamise ajal see sulab ja traadisöötja abil antakse täitematerjali automaatselt rohkem või vähem peale. Keevitajal on seega keevituspõletit hoidva käe toetamiseks vaba käsi, mis muudab põleti asendi ja suuna kontrollimise palju lihtsamaks. TIG-keevitus on erinev — volframelektrood ei sula ja keevitaja peab kas tilkhaaval või vaba käega pidevalt täitematerjali keevisvanni söötma. Soovimatute pooride tekkimise vältimiseks peab ka keevitustraadi varras kogu aeg kaitsegaasi keskkonda jääma. Seega, TIG-keevitus on keeruline ülesanne, mis nõuab palju kogemusi, oskusi ja kindlat kätt.

Traadi dünaamiline juhtimine – uus võluvits 

Õnneks on sellele aga nüüd lahendus olemas – traadi dünaamiline juhtimine, uus nutikas tehnoloogia, mis muudab käsitsi TIG-keevituse hetkega oluliselt lihtsamaks. Tegelikult muudab see protsessi niivõrd palju lihtsamaks, et algajad TIG-keevitajad saavutavad ainuüksi minimaalse koolitusega kvaliteetseid tulemusi. Fronius TIG DynamicWire tehnoloogia on nii vōimas, et isegi amatöörid suudavad nüüd täiuslikku TIG-keevist luua.

Niisiis, kuidas see töötab? Traadi dünaamiline juhtimistehnoloogia valib kaare ja detaili vahelisest pingest lähtudes automaatselt õige traadisöödukiiruse. See tähendab, et see kohandub keevitajaga, mitte vastupidi! Täpsemalt, uue traadi etteande tehnoloogia saladus seisneb selles, et see reguleerib ennast automaatselt. Keevitussüsteem kohandab traadisöödukiirust aktiivselt keevituskaare, põleti asendi ja voolutingimuste järgi, kompenseerides automaatselt isegi kuni 30% komponentide tolerantsid, mis 10 mm materjali paksuse puhul oleks 3 mm!

Täpne ja kasutajasõbralik 

Selle uuendusliku külmtraadiga keevitusprotsessi nimi on TIG DynamicWire. Lisaks uuele protsessijuhtimise funktsioonile avaldab TIG DynamicWire muljet ka oma parema kasutajakogemusega. Arendusprotsessi käigus pöörati suurt tähelepanu sellele, et kõik keevitajad saaksid töötada lihtsalt ja mugavalt, võimalikult väheste seadistussammude ja reguleerimisega. Peale esmast protsessi seadistamist pole vaja enam traadisöötja pärast muretseda. 3D-printimise abil loodud alumiiniumist traadisöödu hoidik on samuti kerge, ergonoomiline ja pakub kasutajale fantastilist paindlikkust. Samuti on kadunud tüütu vibratsioon põleti käepidemest, kuna erinevalt teistest lahendustest on TIG DynamicWire puhul traadi mehaaniline edasi-tagasi liikumine täielikult ära jäetud. 

Komponentide kulumise vähendamine ja täiuslik keevisõmblus

Professionaalsete keevitajate nappuse tõttu pakuvad iWaveTIG keevitussüsteem ja selle nutikas traadisöötja kontroller koos TIG DynamicWire protsessiga ideaalset lahendust, võimaldades kogenematutel keevitajatel suhteliselt kiiresti kvaliteetseid keevitustulemusi saavutada. Traadi kiiruse aktiivne reguleerimine kompenseerib võimalikud tolerantsid, võimaldab keevitajal ohutult tööd teha ja tagab lõppkokkuvõttes kvaliteetse keevisõmbluse. Veelgi enam, kuna traati ei liigutata pidevalt edasi-tagasi, peavad kõik põleti kuluosad nagu põleti korpus, põleti kinnituskork ja volframi kinnitustsang kauem vastu, kui teiste lahenduste puhul. Kas soovid TIG DynamicWire kohta rohkem teada saada? Loe meie nutika TIG-keevitussüsteemi Fronius iWave kohta siit.

Küsimusi ja vastuseid

Kuidas erineb Fronius TIG DynamicWire tavapärasest pideva traadi etteandega külmtraadisüsteemist ja milliseid uuenduslikke eeliseid see pakub?

Fronius TIG DynamicWire eelis seisneb traadisöödu automaatses reguleerimises. Vooluallika kontroller reguleerib aktiivselt traadi kiirust keevituskäitumise, põleti asendi ja voolutingimuste järgi, kompenseerides automaatselt isegi kuni 30% komponentide tolerantsid. 

Millised on saavutatavad keevitustulemused?

Täiuslikud keevisõmblused iga kord. Juhime ka tähelepanu, et olemasolevaid iWave süsteeme (alates 300 A seadmetest) saab tarkvara aktiveerimise ja traadisöötja lisamisega hõlpsasti uuendada ning TIG DynamicWire protsessi kasutamiseks kohandada. 

Millised on teie eelised? 

Oluliselt lihtsustatud käsitsemine. Erinevalt pideva traadi etteandega keevitamisest kohandub TIG DynamicWire ja traadi dünaamiline etteanne keevitajaga, mitte vastupidi. Keevitamise alustamiseks tuleb määrata ainult üks parameeter. Traadisöödu kiiruse ja voolutugevuse parameetrite eraldi seadistamine on jäänud minevikku. Tänu TIG SynergicMode kasutamisele tuleb määrata ainult üks neist ja ülejäänu rakendatakse automaatselt, lähtudes materjali omadustest. 

Minimaalne treeninguaeg ning lihtsustatud käsitsemine võimaldavad ka vähemkogenud keevitajatel kiiresti kvaliteetseid TIG-keevitusi toota.

Traadi dünaamiline etteandesüsteem kohandab traadi kiirust tingimuste järgi automaatselt. See tähendab, et alati on saadaval optimaalne kogus traati – ilma käsitsi reguleerimata. Komponentide tolerantside automaatne kompenseerimine kuni 30%*. Froniuse sünergiline protsessijuhtimine kompenseerib automaatselt komponentide tolerantsid ja põleti asendi muutused.

*CrNi terasest (1.4301 / X5CrNi18-10) ja materjali paksusega 10 mm nurga keevisõmblusega saavutatakse PA-asendis 3 mm (30%) õhuvahe täitmine.

Kui keevitusvaldkond paneb sul silmad särama, siis ära jäta võimalust kasutamata ning liitu ka meie uudiskirjaga. Nii oled alati kõige põletavamate uudistega kursis!

Jaga postitust sotsiaalmeedias

Postituses mainitud tooted

Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.

    Toodete tagastusvorm

    Lisa rida

      Võta ühendust