Rautaltsutajad osa 5: Paide masinatehas

Rauataltsutajate viies saade toimub Paide masinatehases, mille masinaehituse ajalugu ulatub juba 1911. aastasse.

Just siin tuleb võistlejatel kokku keevitada võsalõikuri giljotiini vasak haar. Giljotiiniga saab võsapuudest kinni haarata ning need lihtsa vaevaga katki lõigata. Võsagiljotiini kasutatakse ekskavaatori küljes kuni 30 cm jämedusega võsapuude maha võtmiseks. Kes saab keerukate materjalide käsitsemisega kõige paremini hakkama?

Saates on kasutatud Fronius iWave keevitusseadmeid. Isikukaitse eest vastutavad Vizor 4000 ning Crystal 2.0 isetumenevad maskid koos sissepuhkesüsteemiga.

Vaata saadet järele siit: Rauataltsutajad | ETV | ERR

Kui keevitusel hakkavad sädemed lendama, siis tekivad töödeldavale detailile nakkuvad keevituspritsmed tavaliselt kergesti. Ja kui pritsmed on kord juba metalli pinnale jäänud, siis tuleb neid eemaldama hakata – seda nii ajakulu kui ka raha arvelt. Kuna ennetamine on parem kui ravi, peame tegema kõik endast oleneva, et keevituspritsmeid vältida – või vähemalt neid miinimumini vähendada. Aga kuidas? Iga keevitaja võimuses on pritsmete teket vähendada, olgu selleks siis optimaalseid keevitusseadmeid kasutades, materjale õigesti ette valmistades, põletit õigesti käsitsedes või töökohal muid minimaalseid muudatusi tehes.

Järgneva 8 näpunäite abil võid ka sina keevituspritsmetele sõja kuulutada! 

Keevituspritsmete vältimine – miks see nii oluline on? 

Keevituspritsmed on väikesed metallipiisad, mis kaare jõul keevispiirkonnast välja pihustatakse – tavaliselt langevad need materjalile, keevisõmblusele või keevituspõleti kuluvatele osadele. Lisaks pikale ja kulukale puhastamisele võivad keevisõmbluse pritsmed põhjustada ka järgmisi probleeme:

 • kehvem keevisõmbluse kvaliteet;
 • ebapuhas ja -turvaline töökoht;
 • tootmise seisakud.

Need on põhjused, miks tuleb keevituspritsmeid võimaluse korral vältida. Järgnevalt mõned kiired näpunäited.

Alustame optimaalselt ettevalmistatud keevitusseadmetega!

Taga stabiilne keevitusvool 

Stabiilne keevitusvool on keevisõmbluse pritsmete vältimiseks ülioluline. Seetõttu on tähtis, et keevituspõleti ja maavoolujuhtme kaabel oleksid toiteallikaga kindlalt ühendatud. Sama kehtib ka komponendi maanduse kohta – kinnituspunkt ja maandusklamber peavad voolu ülemineku tagamiseks puhtad ja hea juhtivusega olema. 

Taga pidev traadi etteanne 

Võimalikult pritsmevaba keevituse saavutamiseks peab kaar stabiilne olema. Stabiilse kaare saamiseks on vaja konstantset ja takistusteta traadi etteandmist. Selle tagamiseks on olulised kolm asjaolu.

 • Veendu, et keevituspõleti on õigesti koostatud (sealhulgas õiges mõõdus kõri, õige ühendusdetail jne).
 • Veendu, et voolikupaketil on võimalikult vähe paindeid. 
 • Reguleeri traadi etteandmisrullikute surve kasutatava traadi järgi. Liiga väike surve võib lasta traadil läbi libiseda, põhjustades traadi etteandeprobleemi, mis võib väga kiiresti pritsmeprobleemiks areneda.

Vali õiges koguses õige kaitsegaas

Ebapiisav gaasikaitse võib põhjustada kaare ebastabiilsust, mis omakorda põhjustab keevisõmbluse pritsmeid. Siin on kriitilised kaks tegurit – gaasivool (rusikareegel – traadi läbimõõt x 10 = gaasi voolukiirus liitrites minutis) ja stick-out(vaba traadi pikkus), mis tuleb efektiivse gaasikaitse tagamiseks hoida piisavalt lühike. Väheste pritsmetega keevitamine sõltub ka õige gaasi valimisest, kuna tavalises CO2 gaasikeskkonnas keevitamine tekitab suuremas võimsusvahemikus rohkem pritsmeid. Meie näpunäide – kasuta 100% CO2 asemel segugaase, et keevituspritsmetele veelgi väiksem võimalus anda! 

Vali sobivad põleti kuluosad 

Keevituspritsmete kontekstis peab kuluosade puhul mitme teguriga arvestama.

 • Esiteks peavad kuluosad, nagu söödukõri ja kontaktdüüsid, keevitustraadi materjalile ja läbimõõdule vastama.
 • Teiseks mõjutab pritsmete teket kulumisaste.Tugevalt kulunud osad võivad põhjustada keevitusprotsessi ebastabiilsust, mis omakorda tekitab suuremas koguses keevituspritsmeid. 

Rakenda õigeid keevitusparameetreid 

Õiged keevitusparameetrid on keevituspritsmete võimalikult tõhusaks vältimiseks üliolulised, eriti kui seadistused satuvad üleminekukaare võimsusvahemikku. Olenevalt olukorrast tuleks võimsust suurendada või vähendada, et minna üle kas lühikaarele või pihustuskaarele.

Puhasta materjal 

Materjali põhjalik puhastamine on veel üks otsustav tegur. Enne keevitamise alustamist tuleb keevituskohast eemaldada kogu mustus, rooste-, õli- või tsingikiht. 

Põleti õige käsitsemine 

Samuti on oluline tähele panna keevituspõleti õiget asendit ja juhtimist. Põletit tuleb hoida umbes 15° nurga all ja liigutada piki keevisõmblust ühtlase kiirusega. Kindlasti ei ole soovitatav kasutada tugevat „tõukavat” keevitustehnikat, kuna see asend põhjustab palju pritsmeid. Samuti tuleks kaugust komponendist konstantsena hoida.

Kui vahemaa on liiga suur, kahjustatakse nii gaasidüüsi kui ka mõjutatakse läbikeevitust, selle tulemusena tekib keevitamisel rohkem pritsmeid. 

Väldi tuuletõmbust 

Üks praktiline näpunäide, mis sageli tähelepanuta jäetakse, on tuuletõmbuse vältimine. Kui keevitatakse näiteks tugeva tuuletõmbusega garaažis, tekivad probleemid kaitsegaasi kilbiga kiiresti. Selle tulemusena tekivad kiiresti ka keevituspritsmed. Õues keevitamisel ei ole alati võimalik keevisõmbluse kohta varjestada, kuid siin aitab nipp – suurendage kaitsegaasi voolu ligikaudu 2–3 liitrit minutis, et välisõhku keevisõmbluse kohast eemal hoida.

Ikka liiga palju keevituspritsmeid? Muutke keevitusprotsessi!

Kõiki neid näpunäiteid arvesse võttes on tulemuseks äärmiselt stabiilne kaar, mis takistab keevitamise ajal tekkivate pritsmete teket. Kui sa soovid aga veelgi rohkem stabiilsust ja tekkivate pritsmete hulka vähendada, võiksid kaaluda uuenduslikule keevitusprotsessile üleminekut. Modifitseeritud LSC (Low Spatter Control) lühikaar – tuntud ka kui „madala pritsmega” keevitusprotsess, mis on Fronius TPS/i platvormil saadaval – sobib siin erakordselt hästi, kuna see pakub eriti kõrget kaarejõudlust. Tulemus? Kvaliteetsed keevisõmblused väheste keevituspritsmetega. Keevituspritsmete vältimiseks või vähemalt vähendamiseks on võimalik kasutada erinevaid meetmeid. Ja seda peaks tegema! Lõppude lõpuks säästab pritsmevaba keevitamine sinu aega ja raha, parandades samal ajal keevisõmbluse kvaliteeti ja tagades ohutu töökeskkonna.

Kui keevitusvaldkond paneb sul silmad särama, siis ära jäta võimalust kasutamata ning liitu ka meie uudiskirjaga. Nii oled alati kõige põletavamate uudistega kursis!

FOTOD SAATEST

Fotograaf: Chris Männik

Jaga postitust sotsiaalmeedias

Postituses mainitud tooted

Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.

  Toodete tagastusvorm

  Lisa rida

   Võta ühendust