Rauataltsutajad osa 7: PlasmaPro OÜ

Seitsmes saade toimus Sindis tegutsevas ettevõttes PlasmaPro, kus asub sertifitseeritud lehtmetalli lõikuskeskus. PlasmaPro sidusettevõtte lipulaev on aga Dipperfox, mis toodab kännupuure.  PlasmaPro toodab pooltoodete detailid Dipperfox´ile ja nende kanda on toodete koostamine ja keevitamine.

Seekord ei tea ükski võistleja, mis ülesanne neid ees ootab. Aeg läheb käima hetkest, kui eemaldatakse kate, mille all on juhend koos elementide ja ülesandega. Poolfinaalis saab otsustavaks kiirus. Kes ei suuda pingelises olukorras külma närvi säilitada ja langeb välja? Seda näeb juba neljapäeval.

Saates kasutatakse Transsteel Pulse vooluallikaid. Keevitajat kaitsevad Vizor 4000 ning Crystal 2.0 sissepuhkesüsteemiga keevitusmaskid.

Vaata saadet järele siit: Rauataltsutajad | ETV | ERR

Impulsskeevitus – universaalne lahendus terase keevitamisel 

Kas on olemas lahendus, mis lahendab kõik mured ja probleemid?

Enamikes valdkondades sellist lahendust veel olemas pole. Kas on tõsi, et keevitussüsteemide valdkonnas leidub nüüd ÜKS universaalne lahendus? Kas on olemas üks valik, mis sobib kõikidele rakendustele? Kas on ÜKS ideaalne protsess? Muidugi mitte.

Kuid täna räägime eranditult terase keevitamise valdkonnast ja MAG-protsessist. Üks asi saab kiiresti selgeks ­– kui kasutatakse impulsskeevitust, muutuvad paljud protsessid lihtsamaks ja see kehtib ka terase keevitamise kohta.

Keevitame terast pulsiga? Jah, loomulikult! Aga millal ja kus seda kasutada? Impulsskeevitusel on teiste kaaretüüpide ees palju eeliseid ja see kehtib ka terase keevitamise puhul. Kirjeldasime neid eeliseid üksikasjalikult oma artiklis „MIG/MAG impulsskeevitus – miks me seda kasutame?” Selle artikli peamine järeldus oli see, et eriti mõistlik on impulssrežiimile üle minna keskmises kaarevahemikus, sest just selles vahemikus kasvab keevituspritsmete hulk järsult ja keevisõmblused muutuvad ebaatraktiivseks. Mõnel juhul toob see kaasa tohutu vajaduse järeltöötluseks ning lihvimiseks.

Impulsskeevitus? Jah – aga millistel juhtudel pole see parim valik? Lühidalt kokku võttes – standardkaare madalamas võimsusvahemikus (dip transfer arc) ja suure võimsusega vahemikus (pihustuskaar). Impulsskeevitus toob kaasa küll vähenenud soojussisestuse, kuid impulssvoolu kõrged voolupiigid võivad probleemiks osutuda just üliõhukeste lehtmaterjalide puhul. Kuigi kõrge voolu perioodid on loomulikult väga lühikesed, võivad need siiski õhukese lehe keevituse korral lehe läbipõlemist põhjustada, muutes pulssimise ebaproduktiivseks. 

Impulsskeevitus on kahjulik ka suure võimsusega vahemikus, kuna pihustuskaarega tekkiv pinch efekt (piiskade eraldamine) tekitab sujuva materjaliülekande. Materjal voolab keevisvanni ja kaart saab äärmiselt pehmelt juhtida.Impulsskeevitus häirib voolu ja aeglustab keevituskiirust. 

Sellegipoolest jääb õhku küsimus, miks kasutatakse terase keevitamisel kõigis võimsusvahemikes impulsskeevitust? Sellele on keeruline vastata. Kui vaadelda teraskeevitussektori ettevõtete igapäevast tööd, saab üks asi kiiresti selgeks – võimsusvahemikust olenemata on impulsskeevitus lakkamatu trend. Impulsskaart kasutatakse väga suures võimsusvahemikus, sageli lühikaare asemel ja pehme pihustuskaare alternatiivina. Seetõttu pole küsimus ainult ebastabiilse üleminekukaare vältimises või sellega seotud järeltöötluse vähendamises. Teine loogiline põhjus impulsskeevituse kasutamiseks on see, et keevitajad ei tööta ainult allasendis keevitades. Paljudel juhtudel toimub asendikeevitamine ka erinevates kitsastes kohtades – näiteks nurk-, põkk- ja muude õmbluste korral. 

Nendel juhtudel on impulsskeevitus tänu oma vähemale kuumusele ja ka veidi vähenenud tungivusele teistele kaare tüüpidele ideaalne alternatiiv. Aeganõudvast võngutamisest ja muudest asendikeevituse eritehnikatest võib samuti suures osas loobuda. See omakorda tähendab aja kokkuhoidu ja lõppkokkuvõttes saab keevitamist kiiremini teostada. 

Impulsskeevitus vähendab pritsmeid ja ümbertöötamist

Ka asendikeevitus on oluliselt lihtsamaks tehtud. Impulsskeevitus on lihtsalt parem! Lisaks kirjeldavad kvalifitseeritud töötajad impulsskeevitust terase keevitamisel kui „mugavamat keevitusviisi”. Ilmselt kõige otsustavam aspekt siin on aga asjaolu, et kui keevitajad kasutavad impulsskaart standardsel viisil, ei pea nad peaaegu kunagi keevitussüsteemi parameetreid uuesti määratlema. Teostatava keevitustöö järgi reguleeritakse ainult võimsust. See muudab keevitussüsteemi käsitsemise palju lihtsamaks, kuna suure osa võimsusvahemikust saab katta vaid ühe kaarega. 

A person welding a piece of metal

Description automatically generated

Keskmise suurusega metalliehitusettevõtete keevitajad kasutavad nüüd sageli pulseerimisfunktsiooni, sest nagu öeldakse: „Impulsskeevitus on lihtsalt parem.” 

Taustamüra on impulsskeevitusel tegelikult kõikides võimsusvahemikes ühesugune ja ka meeldivam. Keevitajad ütlevad sageli, et keevisvanni juhtimine on parem, ühtlasem ja stabiilsem kogu võimsusvahemikus ning see võib olla seotud ka taustamüra meeldivusega. Froniuses on saadaval ka käsitsi keevitamiseks mõeldud impulsskeevitussüsteemid.

Kas äratasime sinus huvi terase keevitamise pulseerimise vastu? Kui jah, siis on meil hea meel, et oleme Froniuses sellele teemale palju tähelepanu pööranud.

Ja sellepärast oleme otsustanud uuendada oma tooteportfelli, spetsiaalselt käsitsi keevitamise segmendi jaoks, lisades TransSteel Pulse.

Sellest ajast alates, kui täiendasime TransSteeli seeriat impulsskeevitusfunktsiooniga oleme kogenud märkimisväärset nõudluse kasvu nende seadmete järele.

Fotogalerii

Kui keevitusvaldkond paneb sul silmad särama, siis ära jäta võimalust kasutamata ning liitu ka meie uudiskirjaga. Nii oled alati kõige põletavamate uudistega kursis!

Osta keevitusõpik siit

Jaga postitust sotsiaalmeedias
Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.

    Toodete tagastusvorm

    Lisa rida

      Võta ühendust